Zabezpieczenie zboża przed chorobami sprawdzone działania

Informacje

Kategoria: Zboża

Tagi dla artykułu
Zabezpieczenie zboża przed chorobami  sprawdzone działania

Skuteczne działania w zwalczaniu chorób zbóż

Wyniszczające choroby zbóż są znaczącym kłopotem dla rolników, którzy żyją z upraw i plonów. Co poniektóre z nich, takie jak zaraza poprzez tiofanat metylowy w rzepaku oraz choroby wirusowe, muszą być leczone, zanim pojawią się bardziej zaawansowane objawy, gdyż jedynie w ten sposób możemy mieć szansę ochronić potencjał plonu. Wykorzystanie zapobiegawczych rozwiązań intensyfikujących wytrzymałość zboża przez gospodarza w dobrym czasie ma obowiązek pomóc w zapobieganiu wielu komplikacjom chorobowym.

Zabezpieczenie zboża przed chorobami - sprawdzone działania ochronne

Proaktywne nastawienie do zwalczania chorób jest często o wiele bardziej efektywne oraz ekonomiczne aniżeli metody reaktywne w sezonie. Ogólnymi praktykami w zakresie zwalczania choroby jęczmienia bądź też innego zboża należałoby się zaintrygować już na samym początku przygody z rolnictwem.

Niżej omawiamy co poniektóre z tych najbardziej znaczących, jakie należałoby wdrożyć, aby choroby pszenicy ozimej wiosną i pozostałe nie generowały większego kłopotu.

Wybrane metody uniknięcia chorób zboża:

• terminowe sadzenie,

• kontrola obecności azotu,

• środki grzybobójcze na pszenice.

Przede wszystkim właśnie sadzenie zboża w odpowiednim czasie jest ważne dla uniknięcia co niektórych chorób. Sadzenie z uwzględnieniem najlepszych momentów dla danego gatunku zboża pozwala na dłuższy okres wegetatywnego przyrostu - co w wypadku chorób takich jak choroby zbóż ozimych ma właściwie zgnilizna twardzikowa ogromne znaczenie.

Zbyt wysokie ilości i współczynniki żyzności azotu mogą powodować nadto grube, bujne drzewostany, jakie są w stanie mieć zmniejszoną cyrkulację powietrza oraz przenikanie światła, czyniąc plon znacznie bardziej podatnym na choroby dolistne, czy też inne typu fungicydy pszenica ozima. Jest to szczególnie prawdziwe, gdy daty sadzenia zbóż są stosunkowo wczesne dla danej uprawy.

Choroby zboża - podsumowanie

Poza powyższymi sadzenie wielu rodzajów pszenicy o rozmaitych stopniach dojrzałości, przesunięcie daty obsiania, zabiegi fungicydowe oraz wybór produktów o większej odporności czy też akceptacji na newralgiczne szkodniki oraz schorzenia, takie jak fuzaryjna zgorzel podstawy źdźbła i korzeni zbóż może wspomóc zminimalizować ryzyko poważnych strat. Pierwsza forma wymienionej tutaj profilaktyki jako ochrona pszenicy przed chorobami ma tę dodatkową zaletę, że pomaga w logistyce zbiorów. Warto również zwrócić uwagę na cieszący się coraz to pokaźniejszą renomą tebukonazol w pszenicy - przez wielu rolników ceniony jako skuteczna forma asekuracji.

Komentarze: 2


noavatar.png
Karwowski 2020-03-01

Zwykle na motywu czerwca zbaczali do nas na lato

noavatar.png
Klimas 2020-10-09

Dalej wezwałem Hanię o dłoń, został odebrany spośród wesołością dodatkowo po ślubie wywiózł ją do Stolice, gdzie zainkasował podstawę w Zworze Niekonkretnym Armia Swojskiego.

Top